|
Рейдерство вже стало внутрішньою агресією в Україні.
Попри імітацію владою боротьби з рейдерами та створення численних «антирейдерських» штабів і комісій, атаки тривають.
2018 рік розпочався із протиправного захоплення сільськогосподарських підприємств ТОВ «Агротіс» та «Агротіс Плюс» Приазовського району Запорізької області.
Не допустити силового захоплення господарств вдалось лише завдяки зусиллям та своєчасному реагуванню Аграрної партії.
На місце приїхали представники «Аграрної самооборони» Кіровоградщини.
Відтепер підрозділ самооборони створюють і в Запорізькій області.
Озброєних «тітушок» із Запоріжжя та Дніпра спільними зусиллями вдалося зупинити, але на загальнодержавному рівні питання протидії земельному рейдерству залишається нерозв'язаним.
Рейдерство вже перетворило країну на територію суцільного беззаконня та стало справжньою загрозою національній безпеці, ? заявив під час круглого столу лідер Аграрної партії Віталій Скоцик.
«Рейдери не гребують жодними методами тиску: застосовують травматичну й вогнепальну зброю та навіть гранати.
У багатьох регіонах уже пролилася кров, є смертельні випадки.
Безкарність рейдерів та потурання їм владою можуть знищити всю економіку.
Ця внутрішня агресія, доповнюючи зовнішню, загрожує самій українській державності.
Ми мусимо бути об'єднаними та боротися із цією чумою на всіх рівнях», ? говорить політик.
Від рейдерських атак уже потерпають не тільки аграрії, але й представники інших галузей.
Захоплення фабрик, заводів, підприємств різних форм власності відбуваються мало не щодня. За останні кілька років на господарства здійснено тисячі атак.
«Рейдери постійно розширюють свій юридичний «арсенал»: це і фальсифікація документів, і створення штучної заборгованості, і підкуп посадових осіб.
Об'єктами привласнення можуть стати врожай, цілісний майновий комплекс, земельна ділянка тощо.
Останні «антирейдерські» зміни до законодавства не забезпечили ефективної боротьби з проблемою.
Реагування влади на скандальні випадки захоплень є лише «засобами пожежогасіння».
Тоді як глибинними причинами рейдерства залишаються відсутність в Україні дієвої системи гарантування права власності, прогалини в законодавчій базі,
корупція в органах виконавчої влади, а також у правоохоронній та судовій системах», ? говорить голова Аграрної ради Аграрної партії Ольга Ходаківська.
- «Агрорейдерство процвітає не лише на полях, а й на «блакитній ниві» ? через нього дедалі більше страждають рибоводні господарства, - зазначив голова Асоціації рибалок України Олександр Чистяков.
? Особливо жорстоких нападів на свій бізнес зазнали рибоводи у Вінницькій, Черкаській, Хмельницькій, Кіровоградській, Одеській, Херсонській областях.
У більшості випадків об'єднаними зусиллями вдалося протистояти рейдерам.
Але господарства мають значні втрати.
За неофіційними даними збитки рибної галузі в секторі рибництва перевищують 100 мільйонів гривень (понад 2 тисячі тонн риби).
Для захисту своєї справи та власних сімей зневірені фермери змушені самостійно шукати шляхи протистояння агрорейдерам.
У країні відкрито сотні кримінальних справ, у яких обидві сторони звинувачують у застосуванні насильства, часом із використанням вогнепальної зброї.
Питання вже давно вийшло за межі «вкраденого врожаю» ? на полях ллється кров».
Через рейдерство страждає багато галузей.
Захоплення фабрик, заводів, підприємств різних форм власності відбуваються мало не щодня. За останні кілька років на господарства здійснено тисячі атак.
У Києві на березі Дніпра біля Видубицького монастиря сталася бійка ? поліція відтісняла від найбільшої в столиці стоянки човнів людей, які виступали проти рейдерського захоплення величезної території
? від моста Патона до нового Дарницького моста. У сутичках постраждали і журналісти, які прибули на місце події.
- «Конфлікт спалахнув навколо найбільшого в Києві ремонтно-відстійного пункту човнів за адресою: Набережно-Печерська дорога, 8.
Тут розташована стоянка близько 5 тисяч маломірних плавзасобів киян, ? повідомляє керівник ГО «Водно-моторний спортивно-фізкультурний клуб «Видубицький» Володимир Стріла.
На територію стоянки пройшли спортсмени характерної зовнішності, так звані «тітушки», які перекрили доступ киян до їхнього майна ? човнів. Їм на підмогу прибула поліція.
Організатори рейдерського захоплення мали намір ліквідувати човнову станцію та збудувати на її місці торговельно-розважальний центр із барами і готелями».
- «Лише завдяки спільним зусиллям багатьох громадських організацій та їхніх юридичних служб, а також людей, які виступили на захист свого майна, вдалося здобути перемогу в цьому конфлікті.
Внаслідок силового протистояння, в якому близько десяти осіб отримали серйозні тілесні ушкодження, і судової тяганини, що тривала понад рік,
ми змогли відстояти свої човни, територію та право, закріплене за нами Конституцією України», - говорить Михайло Ковальчук, один із лідерів ГО «Націонал-патріотичний рух України».
Підприємці, які потерпають від рейдерського свавілля, констатують потурання злочинцям із боку недобросовісних нотаріусів, держреєстраторів, корумпованих суддів, чиновників.
Хвиля захоплень сільгосппідприємств і зібраних ними врожаїв триває вже понад два роки, а фермери змушені створювати загони самооборони для захисту.
Рейдерство в аграрному секторі стало масовим явищем.
Воно загрожує діяльності господарств і життю і людей.
ЗМІ постійно повідомляють про перестрілки і сутички, пов'язані з фермерськими господарствами.
Це вже не просто захоплення, а справжні збройні конфлікти, що відбуваються по всій країні.
- «Зараз вести господарську діяльність малим та середнім підприємцям стає дедалі складніше.
Вони набагато менш захищені від рейдерів, ніж великі компанії.
А поодинці нам не вижити.
Потрібно об'єднуватися.
Величезну допомогу могли б надати профспілки, але, на жаль, вони не працюють в інтересах усіх членів, а лише обслуговують верхівку і стають посібниками влади, яка нині дуже мляво реагує на факти рейдерства», - зазначив Сергій Тонконоженко, керівник ТОВ «Торговий дім «Дари моря».
Рейдери за раз захоплюють від одного до трьох тисяч гектарів землі в Україні, ? про це заявили в Кабміні.
Підрозділи Національної поліції розслідують понад сотню кримінальних справ за цією категорією.
Але насправді випадків набагато більше.
Аграрії ініціювали антирейдерський закон та домоглися його ухвалення.
На жаль, навіть після цього немає злагодженої ефективної роботи правоохоронних органів, структур влади в центрі та на місцях задля протидії захопленням.
Не секрет, що є прикриття на місцях з боку прокуратури, поліції, місцевих органів влади, депутатів, зокрема і парламенту.
Тому із цією чумою потрібно боротися спільно, прозоро, враховуючи підтримку ЗМІ, лише тоді нам вдасться мінімізувати цю величезну проблему.
Мін'юст, МВС, ГПУ, попри численні скарги фермерів, не звертають на них належної уваги.
Така бездіяльність фактично ставить їх на бік рейдерів.
На Кіровоградщині Нацгвардія пішла на селян.
Про рейдерське захоплення ТОВ "Нива-2010" у селі Бережанка Кіровоградської області стало відомо всій країні після масової сутички поліції з місцевими мешканцями і колишніми бійцями батальйону "Донбас".
Цей конфлікт триває з квітня 2017 року, коли керівник фермерського господарства Микола Трибиненко дізнався, що він "подарував" підприємство незнайомцю, а той його одразу продав.
Із тих пір в село Бережанка наїжджають бригади, які намагаються забрати все.
Жителі дають їм відсіч.
А після зіткнення 29-го червня, коли на допомогу рейдерам і представникам охоронної компанії "Борисфен" прибула поліція, селяни запросили для свого захисту колишніх бійців батальйону "Донбас".
Але й це, як розповідає аграрій, не гарантує, що його підприємство залишать у спокої.
"Захоплення завдало збитків на понад 25 мільйонів гривень, тому що рейдери спалили поля з посівами, вигребли зерно зі сховища.
Підприємство не працює.
Ледь вдається виплачувати людям зарплату, але розрахуватися за паї немає можливості.
Скоро треба збирати урожай, але рейдери кажуть: "Збирайте, він все одно буде наш!" ? повідомляє Микола Трибиненко.
За такою самою схемою рейдери діяли в Миколаївській області, де переоформили ТОВ "Нест" ? Братський олійнопресовий завод, про що розповів його керівник Анатолій Доценко.
Теж без відома засновника нотаріус перереєструвала підприємство на іншу особу за документом із підробленим підписом господаря.
Про операцію Доценко дізнався, коли на заводі з'явилися охоронці з фірми "Борисфен".
І поки йдуть суди, а керівник звертається до всіх по допомогу, робота підприємства паралізована.
А керівник ПСП "Богнер" Катерина Нерода випадково дізналася, що вона продала 1,3 гектара незнайомому чоловікові за 7 тисяч гривень.
На фермера Ігоря Матвєєва зі Знам'янки атаки почалися півроку тому ? спалили бухгалтерію, але важливі документи не постраждали.
Потім невідомі серйозно побили чоловіка, а пізніше почали переоформляти його ділянки.
Куди він тільки не звертався ? до МВС, Мін'юсту, ГПУ ? жодної допомоги не отримав, лише обіцянки.
Анатолій Гайворонський із Дніпропетровської області розповів про захоплення сільгосппідприємства "Дар" після смерті власника і резюмував, що головні рейдери ? Мін'юст, поліція та прокуратура, тому що нічого не роблять, аби повернути відібране майно законним власникам.
Він зазначив, що пора піднімати людей і виганяти такий уряд.
Оскільки допомоги фермерам чекати немає від кого, а поліції вони не довіряють, було вирішено створити власний загін самооборони.
- «Чотири випадки рейдерських захоплень агропідприємств було в Кіровоградській області.
Вони судилися, але поки йшов час, від господарств нічого не залишилося, все розпродано.
Саме тому ми пропонуємо всім селянам об'єднуватися, адже разом ми ? сила, а поодинці нас усіх знищать», ? пояснює керівник громадської спілки «Аграрна самооборона України» Юрій Крутько.
У державі поки що не вдалось подолати ганебне явище агрорейдерства через нескоординованість дій і повну відсутність політичної волі, починаючи з верхівки.
- Ми не дамо, щоб боротьба з рейдерством перетворилась на фікцію, бо для нас це ? життя. Фермерів убивають, і щороку це не одиниці, а десятки, ? зазначили аграрії.
? На жаль, хороші господарі йдуть із цього світу за те, що вони дуже добре працюють і відповідно мають матеріальні статки. Тепер щодо такого явища, як захоплення шляхом зміни реєстрації.
Таких випадків теж чимало. Їх стало трохи менше після ухвалення закону, бо перша проблема виникла з лібералізацією внесення змін до реєстру.
Законом ускладнено цей процес, ми пропонуємо його ще підсилити, щоб без присутності попереднього власника фізично не можна було вносити жодних змін. Тому що є непоодинокі випадки, коли реєстратор вписує дані будь-якої сторонньої людини, і це відбувається за підтримки деяких чиновників з управлінь юстиції, силових місцевих органів влади, де здійснюють такі дії. Про це треба говорити і викорінювати.
Зараз деякі державні реєстратори блискавично переоформлюють бізнес, не вникаючи в деталі. Ці факти змушують замислитися про зміну системи держреєстрації власності. Адже спрощували її з хорошою метою ? допомогти бізнесу, але виявилося, що зробили гірше.
Аграрії просять депутатів повернути реєстрацію бізнесу хоча б на рівні первинного місця реєстрації, району, як було раніше.
А не так, що в будь-якому місті кожен, хто хоче, може переписати майно.
«Потрібно створювати міжвідомчу комісію задля розв'язання проблеми агрорейдерства. І про це необхідно писати до Мін'юсту, аграрному міністрові, генпрокурору, МВС, - говорить голова Асоціації рибопромисловців Київського водосховища Миколай Шинкаренко.
Хоча обставини нас іноді й змушують, але ми не повинні порушувати закону, який, на жаль, нині не працює.
Лише в правовому полі можливо подолати агрорейдерство».
Також слід сказати про схеми, за якими в агропідприємств захоплюють зібраний урожай.
«Це явище в народі називають діяльністю «рейдерів-човників».
Їде група людей із комбайном та вантажним автомобілем та група прикриття, вони кочують по полях, відслідковують ситуацію. Якщо на полі нікого немає, то заїжджають і все збирають.
Хтось з'являється - втікають.
Тому відбувається свого роду модернізація, вдосконалення захоплень, які пов'язані не тільки із землею та фермерськими господарствами, але й із врожаєм, і не лише зернових.
Розмаїття стає дедалі ширшим, тому рейдерство зараз дуже проблемне, - говорить правозахисник, керівник юридичного відділу ГО «Захист» Артем Висоцький.
? Тільки в Асоціації фермерів зареєстрували понад тисячу таких повідомлень.
Це далеко не все те, що реально відбувається в кожному населеному пункті України.
Це загроза стабільності та розвитку».
Нині це навіть не рейдерство, а узаконений грабунок злочинними структурами.
Чому? Тому що застосовують однакову схему.
Власник прокидається, а він уже не господар.
Мішенями загарбників стають підприємства, яким належать від 1,5 до 3 тисяч гектарів.
Якщо воно маленьке, рейдерам не цікаво ? мало грошей, а проблем багато, якщо велике ? можна отримати по зубах.
Вони забирають урожай, який часто навіть самі збирають, пальне, насіння, техніку ? все, що є.
За прикладом господарств, на які вже посягнули, збитки можна оцінити в суму від 20 до 90 мільйонів гривень.
Окрім цього, продаж 2-3 тисяч гектарів, кожен із яких зараз коштує приблизно 1000 доларів, принесе рейдерам 2-3 мільйони доларів.
У різних регіонах країни з'явились загони аграрної самооборони. Це фермери, які в законний спосіб зі своєю зареєстрованою зброєю захищають власні господарства. Створення угруповань озброєних людей не є нормальним, коли проблему повинна розв'язувати влада.
Але це вимушені дії. Аграрії змушені самі вирощувати хліб, захищати його, обороняти себе та власні родини.
«Якби діяли закони та була невідворотність покарання за скоєні злочини, то припинити рейдерські дії було б можливо.
Якщо у власника або орендаря землі є правові документи, тоді у випадку захоплення ? виклик Нацполіції та жорстке його припинення, аж до застосування вогнепальної зброї.
Водночас слідчий суддя застосовує запобіжний захід, тому що рейдерство найчастіше супроводжується насильством», - говорить адвокат Євген Якима.
Представники Аграрної самооборони зазначають, що рейдерство в сфері АПК буде лише наростати, оскільки грабувати вже нічого.
Промисловість знищено, сферу нерухомості вже давно поділено, тоді як єдиним «нерозрізаним пирогом» залишаються земля та вода.
Аграрна сфера, зокрема експортні культури, приносять хороший дохід, тому боротьба за цей вид бізнесу тільки посилюватиметься.
Для того, щоб голосно та відкрито заговорити про цю проблему, яка може паралізувати роботу малих і середніх аграрних підприємств,
в інформагентстві «Укрінформ» відбувся круглий стіл «Третій рік рейдерського свавілля: чому заходи влади залишаються недієвими?»
Його учасники вимагали усунути низку першопричин рейдерства, зокрема прогалини у земельному й цивільному законодавстві, а також озвучили шляхи виходу із ситуації.
Під час заходу ГО «Стоп Корупції» представила Проект боротьби з агрорейдерством.
Зокрема, координатор цієї громадської організації Богдан Хмельницький розповів про використання правозахисних механізмів для відстоювання прав аграріїв, способи взаємодії з правоохоронцями, навів приклади перемог та досягнень під час боротьби з агрорейдерством.
Відомий тележурналіст, керівник ГО «Стоп Корупції» Роман Бочкала навів яскраві факти із журналістського розслідування та приклад медіа-підтримки в боротьбі з агрорейдерством, які назвав дієвими засобами захисту порушених прав та висвітлення цієї проблеми.
Ігор Бондарчук, керівник правозахисного відділу, поділився прикладами захисту аграріїв в Україні підрозділами громадянського суспільства, які професійно борються з рейдерами та відстоюють порушені права фермерів.
Роман Русанов, керівник медійного сектора ГО «Стоп Корупції», повідомив про використання медіа-підтримки та сучасних технологій на шляху до зміцнення позицій агропідприємств під час боротьби з рейдерами.
Денис Шинкаренко, голова ГО «STOP Нелегал», порушив питання щодо об'єднання місцевої громади з метою захисту прав та законних інтересів фермерів.
Версия для печати |
влажность:
давление:
ветер: