|
Рекламний бізнес України сформував свій етичний кодекс, який дозволить цивілізовано працювати навіть в умовах жорстких передвиборчих баталій. Серед пріоритетів - табу на всі неетичні форми реклами - як комерційної, так і політичної.
Про це йшлося під час круглого столу «Етика рекламного бізнесу: як ефективно взаємодіяти з владою і суспільством?», що відбувся 26 березня у прес-центрі «Українські новини» з ініціативи Асоціації операторів зовнішньої реклами України.
Під час заходу було презентовано «Правила професійної етики на ринку зовнішньої реклами», розроблені Асоціацією операторів зовнішньої реклами України. Представляючи документ, голова Асоціації Оксана Поліщук підкреслила, що його мета - формування цивілізованих правил гри для рекламного ринку.
«Законодавчо питання етики та моралі зовнішньої реклами погано врегульовані. В такому випадку багато, що залежить від добросовісності самого учасника ринку: замовника реклами, рекламного агентства чи оператора. Дуже часто до нас надходять рекламні сюжети, які порушують морально-етичні норми, або взагалі містять незавуальований наклеп, і оператор стає в ролі останньої інстанції, бар'єром для рекламних сюжетів з неетичним змістом чи підтекстом. Ми розробили правила етики для учасників ринку, в тому числі щоб системно не допускати розміщення подібних сюжетів на зовнішніх носіях», - говорить Оксана Поліщук.
Серед ключових понять професійної етики рекламного ринку: благопристойність, коректність, гуманність та блокування проявів цинізму, блюзнірства і відвертого сексуального вмісту.
За словами директора компанії BigBoard Юрія Чарухи, проблеми з неетичною передвиборчою рекламою походять від браку політичної культури.
«Українські політики звикли не доносити смисли з допомогою зовнішньої реклами, а збурювати емоції. Тому є багато неякісних і неетичних рекламних рішень. Юридичний відділ нашої компанії зробив десятки відмов у розміщені сюжетів, які, на наш погляд, є просто неетичними. Частка політичної реклами в усьому масиві зовнішньої реклами не є значною. В останні роки вона становила 8%», - додав Юрій Чаруха.
Керуючий партнер PRIME Group Катерина Храмова підкреслила, що оператори реклами зберігають політичний нейтралітет, хоча місцева влада нерідко тисне на них.
«З нашої точки зору реклама партій чи кандидатів мало чим відрізняється від просування товарів і послуг. Часом місцева влада, яка належить до тих чи інших політичних сил, нам «не рекомендує» розміщувати рекламу певних політиків. Але ми доводимо, що кожен має рівний доступ до площ. Аполітичність - наше кредо. Часом свою правоту доводиться відстоювати в судах», - каже Катерина Храмова.
Лариса Булатова, директор компанії «Перехід Аутдор», продемонструвала численні зразки неприйнятної зовнішньої реклами, яку було не допущено до розміщення завдяки чіткій позиції операторів. Серед них - обігрування чужих політичних слоганів, що є порушенням авторських прав, реклама товарів із непристойними та сексуальними підтекстами, макети бордів із використанням державних символів, що є також протизаконною практикою.
На думку керівника політико-правових програм «Українського Центру суспільного розвитку» Ігоря Рейтеровича, приклад етичного кодексу ринку зовнішньої реклами варто наслідувати і середовищу політтехнологів.
«Політологам та політтехнологам також варто прийняти свій професійний етичний кодекс, тоді «брудна» реклама стане маргінальним явищем і не матиме впливу на результат виборів», - підкреслив Ігор Рейтерович.
Він привів приклад західних країн, де зовнішня політична реклама використовується значно менше, зате вкрай важливі прямі дебати кандидатів про їхні погляди та програми.
«Парламентська кампанія 2019 року міститиме ще більше неетичних технологій, ніж нинішня президентська, оскільки ціна питання буде вищою. Тому операторам зовнішньої реклами доведеться робити більше відмов щодо розміщень», - прогнозує політичний аналітик, редактор газети «Слово Громади» Дмитро Гаврилюк.
Етичний кодекс ринку зовнішньої реклами має бути підтриманий не лише серед операторів, а й у середовищі рекламодавців - як політичних, так і комерційних. Це позитивно вплине на культурне обличчя міст і всієї країни, допоможе бізнесу краще взаємодіяти з владою та суспільством, - підсумувала голова Асоціації операторів зовнішньої реклами України Оксана Поліщук.
Прес-служба Асоціації операторів зовнішньої реклами України
Версия для печати |
влажность:
давление:
ветер: