КИЕВ
20:33
Брюссель
19:33
Москва
21:33
Вторник, 14 января 2025

Новости



Что происходит с добычей газа на Западной Украине

19 февраля, 15:45  Экономическая  Украина

Плани уряду збільшити до 2020 року щорічний видобуток газу до 28 млрд куб м ґрунтуються на потенціалі Дніпровсько-Донецької западини - Східного регіону.

Однак в Україні є дві інші нафтогазові провінції - Західна і Південна. До останньої належать чорноморський шельф і Крим.

Через втрату Криму розробка шельфових родовищ не проводиться, а Західний регіон з об'єктивних причин довго залишався без уваги інвесторів.

Зараз ситуація починає змінюватися.

У 2017 році на Західній Україні вперше за кілька десятиліть відбулася стабілізація видобутку газу, у першу чергу - в приватному сегменті.

Там видобуток зріс удвічі до 130 млн куб м на рік. У 2018 році очікується зростання на 50% до 200 млн куб м.

Західний нафтогазовий регіон охоплює територію Львівської, Івано-Франківської, Чернівецької, Закарпатської і Волинської областей. Там відкрите 121 родовище вуглеводнів, переважна більшість з яких - у 1960-1980 роках.

Загальні доведені запаси газу перевищують 100 млрд куб м, нафти - майже 50 млн тонн. Видобуток газу становить близько 1 млрд куб м на рік, нафти - 0,4 млн тонн. Враховуючи значні запаси, можна стверджувати, що Західний регіон має значний потенціал нарощування видобутку.

Причини занепаду нафтогазової галузі Західного регіону - виснаження основних родовищ, а також освоєння більш значного і перспективного нафтогазового регіону Дніпровсько-Донецької западини та нафтогазових регіонів Сибіру.

Фахівці із Західної України зіграли визначальну роль в освоєнні інших нафтогазових регіонів. Однак навіть після втрати Прикарпаттям лідерських позицій у видобутку, регіон тривалий час був кузнею кадрів для всієї України.

Так, Івано-Франківський національний технічний університет нафти і газу залишається головним спеціалізованим навчальним закладом країни.

Державні компанії

Традиційно лідерами видобутку газу на Західній Україні є державні компанії "Укргазвидобування" та "Укрнафта". Державна "Західукргеологія", яка входить у структуру НАК "Надра України", переживає не найкращі часи.

"Львівгазвидобування", філія "Укргазвидобування", видобуває 694 млн куб м газу на рік, це 72% всього видобутку в регіоні. Компанія продовжує геологічні пошуки. У 2015 році було відкрите Лютнянське газове родовище на Закарпатті. За оцінками "УкрНДІгазу", перспективні ресурси родовища становлять 2,4 млрд куб м газу.

"Укргазвидобування" планує відновити розробку родовищ та активізувати розвідку. У планах - розвідувальне буріння на шістьох родовищах. За словами першого заступника голови правління підприємства Олександра Романюка, за п'ять років компанія планує подвоїти видобуток газу в західному регіоні до 1,4 млрд куб м.

Друга за обсягами видобутку в регіоні - "Укрнафта". На неї припадає понад 16% видобутку газу і майже весь обсяг видобутку нафти. Після тривалої паузи "Укрнафта" також відновлює роботу в регіоні.

У 2017 році компанія провела три операції з гідравлічного розриву пласта на Долинському та Північно-Долинському родовищах, Івано-Франківщина. Невдовзі компанія проведе ще дві такі операції. Крім того, одну свердловину у 2017 році пробурило ДП "Західукргеологія" на Ритичинському родовищі.

Приватні компанії

Італійська Eni через ТОВ "Західгазінвест" володіє шістьма ліцензійними ділянками, британська Cadogan через "Кадоган Україна" та "Юсенко надра" - п'ятьма. Найбільше ліцензійних ділянок має Burisma, яка через ТОВ "Парі", ТОВ "Надрагаз" і "Першу українську газонафтову компанію" оперує дев'ятьма спецдозволами.

У регіоні також присутні фірми "Гео альянс", Косачівське родовище, та Arawak Energy, велика ділянка в Івано-Франківській області. Серед іноземних компаній - словацька NAFTA і чеська MND: три і п'ять ліцензійних ділянок відповідно.

До середніх належить група компаній "Західнадрасервіс", яка володіє шістьма спецдозволами. Також є два десятки малих компаній, які мають кілька десятків спецдозволів. Більшість з них не працює і видобутку не проводить.

З усіх компаній у регіоні можна виділити групу "Західнадрасервіс", яка розвивається найбільш динамічно. До її складу входять ТОВ "Бурова компанія "Горизонти" та будівельно-монтажна фірма "Нордік".

За три роки група відкрила, облаштувала і підключила три родовища, наростила запаси газу на 987 млн куб м. Щороку бурить близько десяти свердловин, що можна порівняти з обсягами буріння в регіоні компанією "Укргазвидобування". На "Західнадрасервіс" припадає 40% видобутку газу всіх приватних фірм регіону.

Недавно стало відомо, що "Західнадрасервіс" подала заявку в міжвідомчу комісію для розробки в рамках угоди про розподіл продукції шести площ у межах Львівської та Івано-Франківської областей.

Проблеми регулювання і спецдозволів

У регіоні розміщені дрібні або виснажені родовища. З точки зору інвестиційної привабливості вони поступаються родовищам Дніпровсько-Донецької западини. Однак зниження податкового навантаження, зокрема ренти на видобуток газу з 2016 року і нафти з 2017 року, створило передумови для відновлення видобутку.

Крім того, Верховна Рада ухвалила закон про стимулюючу ренту на газ із нових свердловин: 12% - для свердловин глибиною до 5 тис м і 6% - понад 5 тис м. Це створило нові можливості для інвестицій в буріння.

Активізувати розвідувальні роботи планують Держгеонадра. Припинення перевірок геоконтролю протягом двох останніх років призвело до бездіяльності власників ліцензій. Такі спецдозволи Держгеонадра планують зупиняти з подальшим винесенням на аукціони для залучення відповідальних інвесторів.

За невиконання програми робіт Держгеослужба уже зупинила дію спецдозволу на користування надрами Північнозарічнянського родовища ТОВ "Трубопласт". Прокуратура Львівської області відкрила кримінальне провадження і за рішенням суду перевіряє діяльність ДП "Молтекс нафта і газ" на Городоцькому родовищі.

Держгеонадра оголосили річний план заходів державного нагляду щодо нафтогазових компаній. Планується перевірка всіх профільних компаній регіону.

Зменшення рентних платежів, відрахування 5-відсоткової рентної плати в місцеві бюджети, застосування сучасних технологій, активізація роботи Держгеослужби дозволяють очікувати на суттєве збільшення видобутку нафти і газу в регіоні.

Автор: Геннадий Кобаль

Источник: Украинская правда

 

Версия для печати








Обзор сети

Разместить рекламу